KE, plan për arrestime “VIP” në Shqipëri

danielson-c1200x600

Drejtori i Komisionit Evropian për Zgjerimin, Christian Danielson, ka zbardhur dje planin për arrestimin e zyrtarëve të lartë në Shqipëri.

Në një aktivitet në Universitetin e Tiranës, ai e vuri theksin tek pastrimi i gjyqësorit dhe luftën kundër zyrtarëve të korruptuar, për të cilën Shqipëria ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Austrinë.

“Fushat që synojmë gjithashtu t’i trajtojmë me këtë projekt, përfshijnë mes të tjerave: financimin e partive, mosndëshkimin de facto për zyrtarët e nivelit të lartë, influencën e paligjshme të interesave të biznesit privat mbi vendim-marrjen politike dhe operatorët e shtetit ligjor”, tha Danielson.

Gjithashtu u bë me dije se mbështetja nuk do të jetë vetëm me strategji, por edhe me fonde konkrete, me një ndihmë prej 10 milion eurosh që i është dhënë Shqipërisë, shkruan gazeta “Sot”.

G.E./ alb-info.com

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s