Çfarë e solli shefin e CIA-s në Tiranë?

Associated Press, Fox News, Washington Post, The New York Times dhe media të tjera prestigjoze i kanë kushtuar hapësirë vizitës ‘blic’ të kreut të CIA­s John Brennan në Shqipëri.

Ato e vendosin theksin te bashkëpunimi në luftën kundër terrorizmit për të ndaluar luftëtarët e huaj që t’u bashkohen organizatave terroriste në Siri dhe Irak.

Sipas tyre, SHBA dhe Shqipëria kanë intensifikuar lidhjet e tyre kohët e fundit në luftën kundër ekstremizmit.  AP shkruan se Shqipëria është anëtare e NATO-­s që nga viti 2009 dhe po kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

/Lapsi.al

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s