“Stop dhunës”, nesër sensibilizim dhe pedalim në Durrës

  Shoqata NDGSH “Ne Dobi të Gruas Shqiptare”, në bashkëpunim me grupimin qytetar “Bicycle Durrës”, nё kuadёr tё fushatёs sё 16 ditёve kundёr dhunёs me bazё gjinore, do të zhvillojë të premten një aktivitet dhe pedalim, me qëllim sensibilizimin mbi dhunën ndaj gruas. Aktiviteti do të nis në orën 09:30 dhe parashikon që pas dhënies…

“Pyet gjyshërit”, konkurs për të rinjtë!

Instituti për Demokraci Media dhe Kulturë (IDMC), organizon konkursin “Pyet gjyshërit”. Konkursi “PYET GJYSHËRIT”, synon t’ju ofrojë të rinjve shqiptar, mundësinë të flasin përmes mjeteve kreative duke ndarë jo vetëm histori, përvoja, përjetime familjare, por edhe një përballje midis brezash që ndihmon në njohjen e aspekteve të ndryshme të jetës gjatë diktaturës në Shqipëri dhe…

Raporti i Facebook/ 15 vetë u përgjuan nga qeveria shqiptare

Bëhet fjalë për njerëz të dyshuar për pengmarrje, grabitje me armë apo të shpallur në kërkim për krime të rënda. Ky është kriteri i Facebook, për të lejuar përgjimin në bazë të kërkesave të qeverive ndaj Facebook, Messenger, Whatsapp apo Instagram. Raporti publikohet çdo vit, me qëllim transparencën përkundrejt klientëve të kompanisë. Për vitin 2015,…

Studiuesi amerikan: Dhuna e ISIS-it bie ndesh me porositë e Profetit Muhamed

Gazeta britanike The independent shkruan në një shkrim të saj që dhuna dhe persekutimet që ka bërë ISIS ndaj kristianëve kundërshtohet nga hadhithet (porositë) e Profetit Muhamed. Studimet mbi shkrimet e Profetit, mes viteve 622 dhe 632 tregojnë se kristianët ishin pjesë e “ummah” (në arabisht-komunitetit) dhe ishin të mbrojtur e të ruajtur.

Dokumente ekskluzive. Ministrat e LSI nuk firmosin lejen. Pronarët e mediave-Bashës: Na e fal Veliajn, kemi interesa me të

Leja për ndërtim te parku nuk siguroi firmën e disa ministrave të kabinetit Rama. Tre ministrat e LSI, Ylli Manjani, Edmond Haxhinasto dhe Lefter Koka nuk kanë firmosur vendimin e KKT. Veliaj ka filluar punimet pa firmën e tre ministrave të LSI-së, por problemi kryesot është dhe pa lejen e mjedisit. Syri.net ditë me pare…