Debati/ Fevziu pyet Bushatin për konfliktin me Frangajn

Të shtunën në mesditë pronari i TV Klan, Aleksandër Frangaj dha një intervistë për portalin Opinion.al, ku ai tentoi të jepte arsyet e tij se përse ai po ndërtonte në bregdet, në zonën e Laguna Blu dhe se pse ai po kritikohej nga disa media për këtë (intervista e plotë tek Lapsi.al). Por krahas shpalosjes…

Pesë simbole të një suksesi

Kualifikimi i Shqipërisë të dielën në Jerevan nuk ishte edhe aq heroik. Shumë nga ne do të kishin dashur ta fitonin atë që gjatë ndeshjes me Serbinë e, pse jo, edhe që një muaj më parë kundër Portugalisë. Disfata në këto sfida që do e sublimonin plotësisht këtë ngjarje historike për futbolin shqiptar, ia zbehu…

Ata që Prifti nxorri lakuriq

Nga Andi Bushati Lufta politike në Shqipëri ka shpërfaqur të mërkurën një tjetër shkallë të degjenerimit të saj flagrant. Imazhet e ndaluara të një ish ministri dhe deputeti, në shtratin e kënaqësive të tij seksuale, përbëjnë pa dyshim një goditje të ulët, që nuk ka lidhje as me programe, as me ide, as me denoncim…

Një pakt Rama Basha kundër Metës?

Ilir Meta ka hedhur këtë fundjavë në publik, një teori konspirative që qarkullon prej kohësh në korridoret e LSI-së: ekzistencën e një plani Rama- Basha, për të goditur kryetarin e Kuvendit dhe mundësisht edhe ish kryeministrin Berisha. Nga panairi i produkteve bio në Skrapar, Meta ngriti pikëpyetjen se si është e mundur që opozita sulmon atë…

Rreziku i një opozite qesharake

Nga Andi Bushati “Drejt kryengritjes” me këtë titull sa absurd aq dhe qesharak e hapte faqen e saj të parë këtë të mërkurë organi zyrtar PD-së, “Rilindja demokratike”. Në fakt gazeta kishte shpënë në skaj një paralajmërim të Lulzim Bashës i cili tha një ditë më parë se vendi gjendet në prag të mosbindjes civile.…

Tsipras si një model për Tiranën

Nga Andi Bushati   Ndoshta Aleksis Tsipras nuk duhej të kishte fituar. Ai bëri gjithçka për këtë. Haroi përbetimet kundër, memorandumit, trojkës dhe gjermanëve që vazhdonte ti etiketonte si pushtues. Zhgënjeu idhtarët e 9 muajve më parë, të cilëve u premtoi fundin e masave të kursimit. Nuk përfilli votën plebishitare të referendumit të 5 qeshorit,…

Një përgjgje për Ramën: “Ne do vazhdojmë me Laps në dorë”

Kryeministri Rama në një fjalim plot pathos dhe euforik, pas mbështetjes që atij i dhanë dy ambasadorë të rëndësishëm përendimorë, për rezultatet e luftës kundër kanabisit, është munduar ta kthejë këtë përkrahje kundër atyre “që shfrytëzojnë pushtetin e të pasurit një LAPS në dorë për të nxirë punën e policisë”.