Alb-Info

Informimi i saktë, filozofia jonë…

images


Lini një koment

Saga e Rrugës së Arbrit; 10 vjet nga fillimi, fundi nuk duket

Rruga-e-Arberit-ne-ndertim
Më shumë se një dekadë nga fillimi i punimeve të ndërtimit, Rruga e Arbrit ka një pamje të shkretë. “Rruga është shumë e amortizuar, me zor kalojnë makinat dhe kamionët”, thotë një banor.

Rruga, që lidh Tiranën me Dibrën, ka një gjatësi prej 75 kilometra, por deri tani janë ndërtuar plotësisht vetëm 17 km, nga Bulqiza në Urën e Cerenecit. Vazhdoni leximin

download


Lini një koment

E vërteta tronditëse e landfillit të Sharrës, si punojnë fëmijë në të zezë dhe si u vra 17-vjeçari nga fadroma (VIDEO)

fdfdfdfdfdf

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj akuzohet se ka ushtruar presion për pushimin nga puna të Alida Totës, drejtoreshës së informacionit në televizionin A1News. Ky televizion kishte pregatitur një kronikë me material investigues që implikonte Veliajn në një skemë korruptive dhe antiligjore në landfillin e Sharrës, ku disa ditë më parë humbi jetën një fëmijë.  Vazhdoni leximin

04


Lini një koment

Unë dëshmoj për shkatërrimin e trashëgimisë kultutore!

01

Menjëherë pas këtij momenti nuk kishin të ndalur ndërtimet shumëkatëshe brenda zonës arkeologjike të këtij qyteti, duke shkatërruar dhe zhbërë një pjesë të paimagjinueshme të situatës urbane antike dhe materialit arkeologjik të nëntokës. është krimi më i madh për të gjithë kohët, jo vetëm për vendin tonë, por në rang evropian e më gjerë.

këtu filloi e mori rrugën drama e madhe e shkatërrimit të trashëgimisë kulturore shqiptare. Vazhdoni leximin

02


Lini një koment

Mungesa e “policëve të shtrirë”, problematike për Shijakun

vd

Kohët e fundit në rrugën nacionale Shijak-Durrës, janë hequr pengesat e betonit që i detyronin automjetet të ulnin shpejtësinë.

“Heqja e pengesave prej betoni në rrugë ishte një gjë shumë e mirë sepse ato ishin të forta dhe i dëmtonin mjetet, por ka nevojë që në vend të tyre të vihen pengesa plastike sepse makinat kanë filluar të ecin me shpejtësi të lartë”, shprehet një shofer nga qyteti i Shijakut. Vazhdoni leximin

download


Lini një koment

PS kërkon pavlefshmërinë e dekretit të Nishanit për zgjedhjet në Dibër

download

Partia Socialiste kërkon pavlefshmërinë e dekretit të Presidentit Bujar Nishani, për caktimin e datës së zgjedhjeve për Bashkinë e Dibrës.
Ajo do ti drejtohet Gjykatës Administrative për të kundërshtuar dekretin e Nishanit, i cili përcakton 11 shtatorin si datën e zgjedhjeve për bashkinë e Dibrës, pas shkarkimit të Shukri Xhelilit, i cili u përfshi në një video ku i kërkonte favore seksuale një vajze në këmbim të një vendi pune. Vazhdoni leximin


Lini një koment

Çfarë po ndodh në bashkinë e Kavajës, pas arrestimit të Elvis Rroshit

bashkia kavajePunonjësit e bashkisë janë tulatur, qytetarët agjërojnë.

Kavaja ka heshur pas arrestimit të kreut të bashkisë Elvis Roshi një ditë më parë. Kanë heshtur edhe punonjësit e bashkisë, të cilët në rastin e dorëheqjes së dhënë nga Roshi 2  javë më parë i kërkuan rikthimin në detyrë. Të heshtur e të tulatur ishin edhe punonjësit e bashkisë që kanë qëndruar në krye të detyrës, duke pritur e përcjellë popullin. Pjesa dërrmuese e qytetarëve janë myslimanë e besimtarë të devotshëm të fesë islame, duke bërë që pjesa më e madhe e tyre të agjërojnë. Në bashki puna ka vijuar normalisht, qytetarët i kanë gjetur dyert hapur për të marrë shërbimet që ju nevojiten, ndërsa vendimet po merren nga dy zëvendëskrytarët e tjerë. Vazhdoni leximin


Lini një koment

Nis Muaji i Ramazanit, Kreu i KMSH-së,Bruçaj: Agjërim të lehtë

g1tPTyyh

Kreu i Komunitetit Musliman Shqiptar, Skënder Bruçaj ka uruar të gjithë besimtarët shqiptarë një ditë përpara se të fillojë Muaji i Madhërueshëm i Ramazanit, një prej më të shënuarve në kalendarin e fesë Islame.

Dita e parë e Ramazanit do të jetë e nesërmja e 6 qershorit, kur edhe do të nisë agjërimi për të gjithë besimtarët myslimanë. Me agjërimin e Ramazanit – sipas fesë Islame, – shprehen më së miri të gjitha virtytet e njeriut : besimi, sinqeriteti, humanizmi, uniteti e bujaria. Vetë agjërimi mbart sakrificën dhe përkushtimin ndaj Allahut, duke patur qëllim kryesor fitimin e kënaqësisë së Zotit. Vazhdoni leximin


Lini një koment

LAMTUMIRË PS/ Hafizi dhe Blushi me parti të re

Duket se orët e Ben Blushit dhe Mimoza Hafizit në Partinë socialiste kanë përfunduar dhe janë duke profiluar me qytetarët një parti të re, e cila bazohet tek nevoja ëpr shtet të së drejtës dhe larg interesave direkte. Në një intervistë për Ora News, deputetja Hafizi thotë se ka edhe deputetë të tjere brenda dhe jashtë PS që nuk pajtohen me mënyrën si funksionojmë partitë sot. Vazhdoni leximin