KLASA PUNËTORE MES FAKTIT DHE OPINIONIT

*Nga Sami CURRI ANALIZË/ Ditët e sotme mund të dëgjosh për termat koorporatë, sipërmarrje, investime, kapital, kredimarrje, kredidhënie, norma interesi, koncension…, e ku ta di unë sa e sa terma të tjerë të cilët mund të përdoren në fushën e ekonomisë. Por të flasësh për klasën punëtore në Shqipëri, themelin e gjithë këtyre të tjerave,…

Letra e ndjerë e gazetares, ku i kërkon falje fëmijëve të saj

Përballë terrorit në zemër të Evropës, gazetarja franceze, Béatrice Delvaux (56 vjeç), ka ndjerë nevojën për t’i kërkuar falje fëmijëve të saj dhe të gjithë fëmijëve të tjerë që janë rritur me idenë se lufta në Evropë kishte përfunduar dhe tashmë ndodhen përballë terrorit “Këtë mëngjes, duke kaluar përmes qytetit tonë, nga veriu në jug,…

Ende ka shpresë…!

*Nga Greta Bullari Në aktualitetin në të cilin jetojmë shpesh na ndodh të dëgjojmë lajme të ndryshme, në të shumtën e rasteve që i përkasin kronikave  të zeza. Vrasje, grabitje, korrupsion e shumë e shumë terma që çdo ditë e më shumë po zënë një pjesë të madhe të diskutimeve tona.

Një qytet ndryshe

*Nga Erjona Keta Qyteti im që mbart mbi vete qindra detaje të këndshme, por edhe të dhimbshme. Qyteti im i vogël, që mbart mbi vete njerëz të mëdhenj, intelektualë, te mire, të ndershëm, punëtorë, pijanecë, të papunë, llafazanë, pleq, të rinj, fëmijë…

Një nga ditët e mia…

  *Nga Enkeleda Muka Sot është e hënë, ora 05:00 unë po pij kafenë e “mëngjesit”. Kafeja ime ka sheqer, por mua më duket e hidhur tani në këtë orë. Që mbrëmë gruaja ime ka bërë gati ushqimin që unë do marr sot me vete, është një ushqim shumë i thjeshtë ama kur jam i…

Një lajm i keq për mediat

*Nga Afrim Krasniqi Mbyllet edhe një gazetë? Nuk ka dilemë: ky është një lajm i keq për median, informacionin dhe vlerat plurale të demokracisë! Portale online kanë paralajmëruar mbylljen e gazetës “Shqip”. Bëhet fjalë për një gazetë të përditshme dhe prej vitesh në treg. Mund të mbetet online, mund të kthehet në botim javor, por…

Mos po hakmerret natyra ndaj nesh?!

*Nga Danjel Bica Shqipërinë e mori lumi, kjo është një shprehje e përdorur kur humbet shpresa dhe ti ndihesh i pafuqishëm, pa vullnet pa forcë për të përballur i vetëm për të zgjidhur problemin që po kalon, ku në këtë rast përballesh me katastrofën natyrore, ku të gjithë fajin ja drejtojm shtetit i cili nuk…

Bulqiza ime

Nga Ermir Balla E strukur nën mëngën e maleve hije lartë, e shtrirë në dyshekun e pasurisë dhe e mbuluar me batanijen e varfërisë, ndodhet Bulqiza, Bulqiza ime! Natyrshëm, më lind dëshira të shkruaj për vendlindjen time; të ashpër dhe cinike, por të bukur dhe të fortë. Shpeshherë, këtu në kryeqytet, më ndodh të takoj…

Rrëfim për qytetin e humbur…(Foto+video)

Reportazh & Analizë Nga Sami Curri Kur takon një person, pasi të pyet si quhesh, ç’profesion ke, pyetja e tretë në radhë në 99% të rasteve është se nga vjen. Mua personalisht, kohët e fundit më është dashur të takoj shumë njerëz të rinj dhe në diskutim e sipër më është shtruar pyetja se nga…