Indiferenca e një brezi, rrezikon të fundosë një popull

Nga Edison Balla Historia botërore na ka njohur me shumë shembuj, kur të rinjtë janë kthyer në kryefjalë të zhvillimeve më të rëndësishme politike. Padyshim, që këto shembuj vërtetuan njëherë e mirë që të rinjtë shembin sisteme, shkaktojnë revulucione, trondisin themele, shembin “kështjella oligarkësh”.

200 ISH-MINATOR MBETEN PA PENSION

INTERVISTË/ Prej mëse dy muaj, më shumë se 200 ish – minator të Minierës së Bulqizës nuk marrin pensionet e tyre. Edhe pse janë drejtuar në shumë institucione, problemi i tyre deri më tani nuk ka marrë zgjidhje. Një nga arsyet sipas instancave përkatëse është punësimi i tyre pasi kanë dalë në pension.

Pranga oficerit të prokurorisë së Tiranës për 18 mijë euro ryshfet, merret në pyetje prokurori Braho

Pas publikimit në emisionin “Stop” të rastit të korrupsionit në Prokurorinë e Tiranës ku oficeri i policisë gjyqësore Fatos Lusha dhe prokurori Ardian Braho (në foto) morën 18 mijë euro ryshfet për lirimin e një shume parash të bllokuara pas ardhjes nga jashtë ka reaguar kryeprokurori Llalla. Burime zyrtare pranë prokurorisë thanë se Lusha dhe…

E vërteta tronditëse e landfillit të Sharrës, si punojnë fëmijë në të zezë dhe si u vra 17-vjeçari nga fadroma (VIDEO)

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj akuzohet se ka ushtruar presion për pushimin nga puna të Alida Totës, drejtoreshës së informacionit në televizionin A1News. Ky televizion kishte pregatitur një kronikë me material investigues që implikonte Veliajn në një skemë korruptive dhe antiligjore në landfillin e Sharrës, ku disa ditë më parë humbi jetën një…