REPORTAZH/ Në kërkim të gurit të bekuar (Foto+Video)

Reportazh- Nga Sami Curri “Tempraturat  për nesër sipas shërbimit Meteorologjik Ushtarak do të jenë 15ºC  në zonat e ulta dhe 7ºC në ato malore, me alternime vranësirash”. Nesër do të kisha edhe motin në krah, në rrugëtimin tim për në galeritë e Bulqizës, në kërkim të gurit të bekuar për një pjesë, por të mallkuar…

Vdekja e dy minatorëve në Peshkopi, shoqërohet pronari i minierës

Policia e Dibrës ka shoqëruar pronarin e minierës së Selishtës, në Dibër, një ditë pasi aty humbën jetën një minator dhe një teknik. Dy kushurinjtë, Miftar Losha dhe Albert Losha, po punonin në minierën e Selishtës në mënyrë të paligjshme, pasi objekti e kishte ndërprerë ativitetin. Ata nuk kishin asnjë urdhër pune me shkrim nga…

Sektori minerar, ja 4 format kryesore të evazionit fiskal

Deklarimi i cilësisë së ulët të mineraleve të eksportuara me qëllim që të paguhet më pak rentë në doganë; fatura të fryra; paga të ulëta; çmime të ulëta eksporti, janë format kryesore të evazionit në sektorin minerar… Ministri i Financave Shkëlqim Cani në një takim të zhvilluar në Bulqizë, me përfaqesuesit e të gjithë kompanive…